Druk KP - Kasa Przyjęła dowód wpłaty

Format A6/80 kartek, wielokopia. Indeks 401-5

Dostępność: W magazynie

Cena Netto: 2,89 zł Z Vat: 3,55 zł
Pełen opis produktu
Szczegóły

Format A6/80 kartek, wielokopia. Indeks 401-5 Przedsiębiorcy posługują się wieloma różnymi pojęciami opisującymi dokumenty zapłaty potwierdzającymi kupno lub sprzedaż dóbr i usług. Należą do nich między innymi: faktura vat, faktura proforma, wezwanie do zapłaty, nota korygująca, nota obciążeniowa, odwrotne obciążenie, zaliczkowa faktura, korygująca faktura, faktura zaliczkowa, faktura korygująca, marża faktura, metoda kasowa, korygująca nota, nota uznaniowa, proforma faktura itd. Pośród wszystkich tych pojęć nie trudno się pogubić - często, jak się okazuje, niezbędna jest też pomoc doświadczonego księgowego. Czym jest druk KP?

Co to jest druk KP?

To nic innego jak dowód wpłaty KP - kasa przyjęła. Sporządza się go w dwóch egzemplarzach. Oryginał dokumentu trafia do osoby wpłacającej, jako dowód uiszczenia zapłaty. Kopia dowodu wpłaty KP pozostaje u wystawcy dokumentu.

Elementy dowodu wpłaty - druk KP

Dowód wpłaty KP to dokument, który składa się nie tylko z danych osobowych obu stron. Oto jego następujące elementy:

  • dane firmy, która przyjmuje wpłatę (nazwa, NIP, adres, regon, KRS, itp)
  • data wystawienia,
  • miejsce wystawienia,
  • dane wpłacającego,
  • określenie celu, na jaki kwota została wpłacona (np. numer faktury, zaliczka lub rodzaj usługi),
  • wartość dokonanej płatności,
  • podpis przyjmującego gotówkę.

Korzyści z używania druków KP

Prowadzenie kasy w swoim przedsiębiorstwie jest nieocenionym źródłem pomocy podczas bieżącej kontroli stanu gotówki. Ponadto, klienci bardzo często chcą otrzymać potwierdzenie zapłaty gotówkowej lub wymagają adnotacji na fakturze o realizacji zapłaty. Potwierdzenia typu kasa przyjęła mogą być stosowane także przez podatników, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT, w sytuacjach, gdy otrzymują zaliczkę na konkretną usługę albo na realizację dostawy określonych towarów. W myśl art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, otrzymanie jakiejkolwiek zaliczki w obrocie krajowym inicjuje powstanie obowiązku podatkowego. Ponieważ podatnicy, którzy korzystając ze zwolnienia z VAT, nie zajmują się wystawianiem faktur zaliczkowych, druk KP może być doskonałym potwierdzeniem - zarówno dla nabywcy, jak i sprzedawcy - otrzymania gotówki. Właściciele firm, którzy korzystają ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej, mają obowiązek oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji sprzedaży bezrachunkowej. Gdy sprzedają towary lub świadczą usługi dla osób prywatnych, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, nie wystawiają żadnego dokumentu potwierdzającego sprzedaż. W takim właśnie przypadku, potwierdzeniem sprzedaży może stać się również dowód wpłaty KP.

Jak wystawić druk KP?

Jak już wyżej omówiliśmy, korzystanie z druku KP niesie za sobą liczne korzyści. Druki KP mogą być wykonywane przez systemy księgowe, drukarki fiskalne albo tworzone samodzielnie i odręcznie. W internecie znajdziesz wzory oraz nie jeden program do pobrania z serwisu internetowego lub darmowe systemy dostępne online w przeglądarce, które pomogą w prawidłowym wystawieniu dokumentu. Poprawnie utworzony dokument KP zawiera dane firmy, która przyjmuje zapłatę (NIP, adres, nazwa), koszt oraz dane wpłacającego, miejscowość, datę i kolejny numer dokumentu KP, opis za co dana kwota jest wpłacana, oraz podpisy osoby wpłacającej i przyjmującej gotówkę. W wypadku jakichkolwiek wątpliwości przy użyciu programu lub ręcznego wypisywania druku kp, w celu uzyskania dodatkowych informacji, pomocy należy szukać należy u księgowych.

O czym trzeba pamiętać wystawiając dokument KP?

O czym nie można zapomnieć podczas wystawiania dokument kasa przyjęła? W wypadku samodzielnego ręcznego wypisywania druku KP należy pamiętać o czytelnym charakterze pisma. Oczywiście, aby wszystkie dane były zgodne i prawdziwe, należy pamiętać o uważnym sprawdzeniu nanoszonych informacji. Chcąc wystawiać druki KP w swoim przedsiębiorstwie, masz dwa wybory: pobierz program komputerowy do wystawiania takich dokumentów księgowych lub kup bloczek druków kp. Druga opcja jest tą częściej wybieraną - i nic w tym dziwnego. Druki KP najczęściej i tak wymagają fizycznego podpisu wystawiającego, a bardzo często są tworzone w miejscach i sytuacjach, gdzie dostęp do komputera i drukarki nie zawsze jest możliwy.

Informacje dodatkowe
Informacje dodatkowe
Producent Nie
Recenzje
Napisz własną recenzję

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać recenzję. Proszę się zalogować lub zarejestrować

Tagi produktów
Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.