Płyn do dezynfekcji

Płyn do dezynfekcji rąk to środek niezbędny w miejscach, w których przemieszcza się dużo ludzi. Takie miejsca tworzą doskonałe okazje do rozprzestrzeniania się groźnych dla życia i zdrowia drobnoustrojów. Płyn do dezynfekcji powierzchni skutecznie usunie bakterie, grzyby i wirusy z miejsc najczęściej dotykanych, na przykład z klamek, poręczy, uchwytów czy blatów. Płyn do dezynfekcji rąk - użyty przed wejściem do placówki, sklepu bądź środka komunikacji - usunie niebezpieczne drobnoustroje z naszych dłoni i zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu na innych ludzi. Z kolei użyty po wyjściu z miejsca, w którym byliśmy narażeni na dotykanie powierzchni mających kontakt z bakteriami czy wirusami, uchroni nas przed zarażeniem się. Środki do dezynfekcji są niezbędne do walki z epidemią.

Na czym polega dezynfekcja?

Dezynfekowanie polega na zredukowaniu liczby drobnoustrojów na danej powierzchni do bezpiecznego poziomu. Nie oznacza to całkowitego wyjałowienia i zniszczenia wszystkich mikroorganizmów oraz ich form przetrwalnikowych. Zabiegi mające na celu całkowite usunięcie drobnoustrojów nazywamy sterylizacją. Dlaczego zatem w trakcie pandemii przeprowadzamy dezynfekcję zamiast sterylizacji? Dezynfekcja rąk umożliwia pozostawienie bezpiecznej naturalnej warstwy hydrolipidów chroniących naszą skórę i wzmacniających naszą odporność na infekcję. Specjalne płyny do dezynfekcji rąk wzbogacone o składniki takie jak parafina czy aloes nie tylko odkażają, ale i pielęgnują.

Płyny do dezynfekcji i ich rodzaje

Metody dezynfekcji wyróżniamy przede wszystkim na podstawie tego, co wymaga zdezynfekowania. Mogą być to powierzchnie zmywalne, takie jak podłogi, ściany, blaty. Dezynfekcji podlegają także narzędzia, na przykład takie, jakie znajdziemy w salonie kosmetycznym lub w gabinecie chirurgicznym. Najdelikatniejszymi powierzchniami, do jakich stosujemy płyn dezynfekujący są skóra oraz błony śluzowe.

Preparaty do dezynfekcji rąk i skóry

Służą one do antyseptyki. Polega ona na dokładnym oczyszczeniu skóry pacjenta przed zabiegiem – szczególnie takim, podczas którego dochodzi do przecięcia lub nakłuć skóry i tkanek. Środek do dezynfekcji rąk powinien być wykorzystywany przed przeprowadzaniem każdego zabiegu, przed założeniem rękawiczek medycznych oraz po ich zdjęciu lub przy zmianie, po kontakcie dłoni z zanieczyszczoną powierzchnią lub sprzętem, po sprzątaniu, a także w szczególności po kontakcie z wydalinami, wydzielinami lub krwią. Istnieją także specjalistyczne środki dezynfekcyjne służące do oczyszczania ran jak również irygacji ran przewlekłych.
Antywirusowe środki do dezynfekcji

Płyn do dezynfekcji narzędzi

Płyn do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych oraz narzędzi w salonach kosmetycznych jest zazwyczaj znacznie bardziej agresywny. Warto dokładnie zapoznać się z jego składem - jeden płyn może służyć do dezynfekcji ręcznej, pod czas gdy inny płyn jest przeznaczony wyłącznie do odkażania maszynowego. Spośród różnorodnych preparatów do odkażania wyróżniamy enzymatyczne oraz do wstępnego oczyszczania narzędzi, a także gotowy preparat do dezynfekcji czy wydajny koncentrat do samodzielnego rozwodnienia.

Dezynfekowanie powierzchni

Szybka dezynfekowanie małych powierzchni może odbyć się za pomocą środków na bazie alkoholu jak i bezalkoholowych. Środek dezynfekujący na bazie alkoholu charakteryzuje się krótkim czasem działania. Jest stosunkowo tani, prosty w obsłudze i wygodny. Nie stanowi zagrożenia dla personelu czy pacjentów i występuje pod wieloma postaciami. Pośród nich znajdziemy wygodny płyn dezynfekujący w spray'u, chusteczki nasączone płynem czy też wydajne koncentraty do wyrabiania roztworu roboczego. Niestety, preparaty na bazie alkoholu mogą uszkadzać niektóre powierzchnie. Z kolei środki bezalkoholowe bywają droższe i wymagają dłuższego czasu by osiągnąć ten sam poziom dezynfekcji. Niemniej są zupełnie nieszkodliwe dla odkażanych powierzchni i zazwyczaj charakteryzują się przyjemniejszym zapachem.

Dezynfekcje dużych powierzchni przeprowadzić można za pomocą chlorowych i bezchlorowych środków. Pierwsze, bardziej agresywne, redukują ogromne spektrum drobnoustrojów. Drugie, wyróżniające się niezastąpionymi właściwościami odkażająco-myjącymi, pomagają zaoszczędzić dużo czasu jednocześnie myjąc i dezynfekując tą samą powierzchnię. Przy użyciu środków na bazie chloru oraz bezchlorowych niezbędne jest dokładne zaznajomienie się z zasadami obliczania roztworu roboczego.

Pozostałe środki do dezynfekowania

Istnieje całe spektrum środków służących do dezynfekowania. Ze względu na zastosowanie, różnią się one stężeniami, składem i formułą. Zaliczamy do nich maty dezynfekcyjne, żele, preparaty do prania lub dezynfekowania wody.

Mamy nadzieję, że spośród produktów dostępnych na naszej stronie znajdziecie środki odpowiednie dla Państwa. Dysponujemy płynami do dezynfekcji rąk i powierzchni, zarówno w ilościach hurtowych, jak i w wygodnych mniejszych wersjach. W naszej ofercie znajdziecie Państwo również chusteczki dezynfekujące jak i mydło antybakteryjne.

Dodaj komentarz