Kalkulatory - rodzaje, funkcje i najlepsze modele

Funkcjonalne akcesorium, które jest absolutnym must-have każdej osoby na co dzień zmagającej się z mniej (lub bardziej) skomplikowanymi obliczeniami? To oczywiście kalkulator, który na przestrzeni lat zapracował sobie na miano niezastąpionego pomocnika. I to nie tylko w księgowości oraz rachunkowości, ale również w rozwiązywaniu szkolnych, matematycznych obliczeń.

Sprawdźmy więc jakie rodzaje urządzeń przeznaczonych do wykonywania obliczeń dostępne są obecnie na rynku. Jak wybrać model odpowiednio dopasowany do indywidulanych wymagań oraz preferencji? I które kalkulatory naukowe oraz biurowe mogą pochwalić się imponującą liczbą niezbędnych funkcji?

Rodzaje kalkulatorów

 • kalkulatory biurowe

Kalkulator biurowy, to sprzęt pozwalający na wykonywanie niezbyt skomplikowanych obliczeń. Ich znakiem rozpoznawczym jest bardzo duża dostępność zróżnicowanych rozmiarów, a także jednoliniowy wyświetlacz. W niektórych przypadkach tego typu kalkulatory oprócz standardowych funkcji wyposażone są w również w funkcje obliczania podatku, a nawet przelicznik walut. W ofercie wielu sklepów z łatwością odnaleźć można też kalkulator biurowy z drukarką. Pozwala na natychmiastowe wydrukowanie wykonanych obliczeń i dokładne prześledzenie ich na papierze. Jednak w ich przypadku cena jest znacznie wyższa...

 • kalkulatory naukowe

To kalkulatory, które poza funkcją rozwiązywania podstawowych działań, są także niezwykle pomocne przy liczeniu funkcji trygonometrycznych, wykładniczych. logarytmów, czy też odwrotności. Ponadto tego typu kalkulatory ułatwiają pracę przy działaniach z ułamkami, a także oferują możliwość przełączania się pomiędzy systemem dwójkowym, ósemkowym, dziesiętnym oraz szesnastkowym. Najbardziej zaawansowane modele posiadają nawet 500 (!!) funkcji, które niezbędne są m.in. w branży technicznej i budowlanej.

 • kalkulatory inżynierskie

Kalkulator stworzony z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, który oferuje możliwość wykonywania bardzo skomplikowanych (i długich) działań. Także takich zawierających kod, układy równań, a także konstruowanie obliczeń zbliżonych do tych w Excelu. W ofercie niejednego słynnego producenta można znaleźć urządzenia, które posiadają nawet 900 funkcji. Komfort użytkowania gwarantują kolorowe wyświetlacze nie męczące dodatkowo wzroku.

 • kalkulatory specjalizowane

To urządzenia wyposażone w funkcje umożliwiające wykonywanie obliczeń typowych dla danego obszaru zastosowań. Zz powodzeniem wykorzystywane są one w nawigacji, artylerii oraz finansach. Z racji faktu, że często są one wykorzystywane w nietypowych warunkach, posiadają specjalną konstrukcję. Składa się na nią wodoszczelna obudowa, odporność na wibracje, czy też inne dodatkowe wzmocnienia.

 • kalkulatory graficzne

To kalkulatory wyposażone w funkcje umożliwiające zaprezentowanie wykonywanych działań wraz z czytelnymi i przyciągającymi uwagę wykresami, figurami geometrycznymi, czy innymi elementami wizualnymi. Poprawiają czytelność, nawet wówczas gdy jest to najbardziej skomplikowany (i zawiły) kod cyfr.

Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę wybierając kalkulator? - zasilanie, oprogramowanie, wielkość, kod QR

Niezależnie od tego czy obiektem Twoich poszukiwań jest kalkulator biurowy czy też naukowy, w każdym przypadku przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie akcesorium od danego producenta (np. Casio lub Citizen), warto upewnić się, że nie tylko posiada ono wszelkie niezbędne funkcje. Również na tle innych dostępnych produktów czy wyróżnia się jakością wykonania oraz zadowalającą liczbą dostępnych pamięci?

Wśród elementów, które mają niebagatelny wpływ na komfort oraz zadowolenie z użytkowania sprzętu przeznaczonego stricte do wykonywania obliczeń, możemy wymienić:

 • Rodzaj zasilania

Jeśli chodzi o zasilanie, zdecydowana większość kalkulatorów dostępnych na rynku działa w oparciu o baterie, które w zależności od wybranego modelu mogą mieć postać baterii do zegarka lub też takich w rozmiarze 2xAA na co dzień wykorzystywanych m.in. w różnego rodzaju pilotach. Alternatywną formą jest zasilanie poprzez panel słoneczny, który sprawia, że tego typu produkty są bez porównania lżejsze, choć co warto podkreślić niektóre kalkulatory (np. te od producenta Casio) wyposażone są w oba rozwiązania.

 • Solidna obudowa i trwałe materiały

Kupując produkt przeznaczony do codziennej pracy warto zwrócić uwagę na jakość (oraz rodzaj) wykorzystanych do jego stworzenia materiałów. Wybierając kalkulator wykonany z trwałego tworzywa sztucznego, który posiada wypukłe, miękkie w dotyku klawisze możesz mieć pewność, że nawet najbardziej skomplikowane i pracochłonne obliczenia będą prawdziwą przyjemnością, a zakupiony produkt będzie bez problemu służył Ci przez kolejne lata. Doskonałym wyborem są bez wątpienia kalkulatory wyposażone w zaślepkę zapewniającą ochronę wyświetlacza LCD oraz klawiatury przed wszelkimi, ewentualnymi wypadkami oraz urazami mechanicznymi.

 • Ilość pamięci

Wybierając kalkulator warto również przyjrzeć się pamięci urządzenia, a więc funkcji pozwalającej na zapamiętanie określonej liczby przez urządzenie, a następnie jej wielokrotne użycie bez konieczności ponownego wprowadzania danych. Jedna z najbardziej pożytecznych funkcji oznaczona jest na kalkulatorze za pomocą litery "M", a jeżeli chodzi o liczbę pamięci współczesne modele mają zazwyczaj jedną pamięć sumującą i kilka pamięci prostych.

 • Rozmiar wyświetlacza

Kolejną istotną kwestią jest to, jak duży jest wyświetlacz LCD, w który wyposażony jest kalkulator. W tym przypadku istotna jest nie tylko ilość znaków, które jest w stanie "zmieścić" wyświetlacz, ale również ilość linii - wśród dostępnych produktów z łatwością znajdziesz nie tylko klasyczne kalkulatory z jedną linią, ale również takie, które mają ich aż 3 bądź 4. Tak rozbudowany wyświetlacz sprawi, że konstruując nawet najdłuższe działania nie będziesz musiał martwić się o to, że popełnisz gdzieś błąd, bo np. nie starczy Ci miejsca i koniecznością okaże się obliczanie na raty.

 • Programowanie urządzenia

Tego typu funkcje są niezmiernie istotne zwłaszcza w przypadku inżynierów, którzy w codziennej pracy wykorzystują zaawansowane kalkulatory m.in. do wyznaczania wartości rezystancji, do czego niezbędne jest im kod paskowy rezystora. Posiadając uprzednio zaprogramowany kalkulator są oni w stanie zautomatyzować niektóre wyliczenia, tym samym nie musząc się martwić o przepisywanie ciągnących się w nieskończoność danych.

 • Dodatkowe funkcje

Usuwanie ostatnio wpisywanej liczby? Poprawianie liczby znajdującej się w samym środku długiego wyrażenia? Obliczanie macierzy, pierwiastków, całek, a także prostszych działań, gdzie jedynym znakiem jest plus? Wybierając kalkulator wyposażony w tego rodzaju dodatkowe funkcje, wszystkie zadane w szkole oraz na uniwersytecie działania staną się dosłownie dziecinnie proste. Absolutną nowością są urządzenia wyposażone w wejście USB, które pozwala na połączenie go bezpośrednio z komputerem, a także modele, które w swoim menu posiadają czytnik QR kod - dzięki któremu sprawnie można przesłać obliczenia na telefon lub tablet i tam korzystając ze specjalnej aplikacji przedstawić je w tabeli bądź na wykresie.

Przekładki do segregatorów w naszym sklepie

Kalkulatory biurowe i naukowe - najpopularniejsze modele urządzeń Casio oraz innych marek

Casio FX-CG20

Najlepiej można opisać go słowami "marzenie każdego inżyniera". Projekt od słynnego producenta wyróżnia się kolorowym wyświetlaczem, którego rozdzielczość wynosi 216 x 384 piksele, dzięki czemu raz na zawsze możesz zapomnieć o zmęczonym po całym dniu wzorku. Dodatkowym atutem modelu jest także wyraźny kontrast, naturalny zapis działań matematycznych V.P.A.M., funkcja kopiowania, wycinania i wklejania zapisów, a także konwersja jednostek.

Duży ekran, który posiada ten kalkulator pozwala na wyświetlanie obliczeń aż w 8 liniach (na każdą z nich może przypadać do 21 znaków). Imponujące wrażenie robi również liczba funkcji, których w tym przypadku jest aż 900 (!). Pamięć modelu to 61 KB RAM oraz 1.5 MB FLASH, a jeśli chodzi o zasilanie, tutaj producent postawił na baterie 4xAAA. Cena wynosi 400-560 zł.

Citizen CCC-112RD

To prosty, ale efektownie wyglądający kalkulator reprezentujący kategorie biurowych, który może poszczycić się wieloma przydatnymi funkcjami. Cechuje go duży, 12-cyfrowy i jednoliniowy wyświetlacz oraz wbudowany przycisk zmiany znaku i podwójnego zera, a także trzy klawisze pamięci. Produkt umożliwia obliczenie podatku (TAX), przeliczanie walut. Jest także wyposażony jest w funkcję obliczania procentów, pierwiastka kwadratowego, sumy łącznej oraz zaokrąglania w górę bądź w dół. Atutem bez wątpienia wpływającym na komfort użytkowania sprzętu jest również możliwość przeglądania, jak i poprawiania poprzednich wpisów, a także funkcja koszt-sprzedaż-marża.

Kalkulator Citizen posiada podwójne zasilanie. Odznacza się zaskakująco lekką wagą, a jego cena uzależniona jest od wybranego rozmiaru.

Casio HR-150TEC

To kolejna propozycja od japońskiego producenta, która odznacza się kompaktowym rozmiarem oraz rozbudowanym menu. Kalkulator, którego integralną częścią jest wbudowana drukarka posiada 12 pozycyjny wyświetlacz oraz bateryjne zasilanie (4xAA). Wśród jego godnych uwagi właściwości możemy wymienić m.in. zaokrąglanie wyników, korektę ostatniej cyfry, możliwość wykonywania obliczeń podatkowych i walutowych, a także marży. Prędkość druku wynosi 2.0 [linie/sekundy], a kolorowe, wyróżniające się klawisze sprawiają, że jego obsługa jest niezwykle intuicyjna.

W większości sklepów cena produktu mieści się w przedziale 200-350 złotych.

Casio FX-220 Plus

To naukowy kalkulator, przez większość posiadaczy określany mianem doskonałego. Dedykowany uczniom oraz studentom, którzy na co dzień wykonują niezbyt skomplikowane działania. Kalkulator posiada 181 funkcji algebraicznych, trygonometrycznych, hiperbolicznych i statystycznych, a także system V.P.A.M. Wielofunkcyjny i użyteczny produkt posiada 1 pamięć, bateryjne zasilanie oraz funkcję automatycznego wyłączania.

Projekt bez porównania wyróżnia się na tle innych propozycji kolorystyką, gdyż jest on utrzymany w intensywnym odcieniu błękitnego. Cena urządzenia wynosi 45-70 zł (w zależności od sklepu).

Vector DK-137

To niewielkich rozmiarów kieszonkowy kalkulator, który sprawdzi się przy wykonywaniu niezbyt skomplikowanych działań matematycznych. Urządzenie wyposażone jest w 10-pozycjny wyświetlacz i podwójne zasilanie składające się baterii oraz panelu słonecznego. Jeśli chodzi o funkcje - za jego pomocą z łatwością uzyskasz wszystkie niezbędne informacje takie jak np. liczenie pierwiastków z danej liczby, procentów, jak i proste działania z wykorzystaniem przycisku "plus" bądź "minus".

Funkcjonalne i solidnie wykonane kalkulatory? Zobacz jakie produkty oferuje nasz sklep!

Szukasz kalkulatora, który ułatwi wykonywanie koniecznych skomplikowanych działań i tym samym sprawi, że codzienne obowiązki będą szły Ci zdecydowanie łatwiej oraz sprawniej? Chciałbyś zakupić sprzęt sygnowany logo słynnego producenta w bardzo atrakcyjnej cenie? W takim razie koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu online. Już teraz czekają na Ciebie liczne promocje!

W zależności od swoich indywidualnych potrzeb możesz zdecydować się na zakup kalkulatora biurowego, naukowego, kieszonkowego. Bądź też inżynierskiego od producenta takiego jak chociażby japoński gigant Casio.  Na przestrzeni lat zapracował sobie na miano absolutnego eksperta (oraz lidera) od tego typu akcesoriów. Są wykorzystywanych w biurach, szkołach, na uczelniach, a także w gospodarstwach domowych.

Masz problem ze sprzętem? Pokaż go naszym ekspertom!

Oprócz imponującej kolekcji urządzeń przeznaczonych do obliczania, porównywania oraz zliczania określonych wartości, możemy zaproponować Ci również w ramach naszych usług skorzystanie z serwisu, który uratował już niejeden pozornie beznadziejny przypadek awarii kalkulatora. Każdy z producentów ma swój serwis oraz swoje zasady gwarancyjne. Dlatego, po zakupie warto zapoznać się dokładnie z instrukcją użytkowania kalkulatora oraz z kartą gwarancyjną. Bardzo ważne jest zachowanie dowodu zakupu oraz karty gwarancyjnej. Bez tego niemożliwe będzie przyjęcie urządzenia w ramach reklamacji. Próby samodzielnej naprawy kalkulatora uniemożliwią jego naprawę gwarancyjną.

W razie wątpliwości dotyczących danych produktów (takich jak np. dostępność, wymiary czy inne istotne kwestie) zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Zarówno zakupy, jak i kalkulatory, to temat który jest naszą specjalizacją :)

Dodaj komentarz