Jaka drukarka do domu?

W dzisiejszych czasach drukarka stanowi nieodłączne wyposażenie w każdym domu. Niezależnie od tego, czy jest to potrzebne do wydruku zdjęć, dokumentów czy też innych materiałów, warto dokładnie przemyśleć jaka drukarka do domu będzie spełniać nasze wymagania i potrzeby.

Jaka drukarka do domu sprawdzi się najlepiej?

Poszukiwanie odpowiedniej drukarki do swojego domu może być trudnym i czasochłonnym procesem. Wiele osób nie wie, czego szukać, co jest ważne i co warto rozważyć przed zakupem. W tym artykule pomagamy Ci wybrać odpowiednią drukarkę do Twojego domu.

Niektórym wystarczy czarno-biała mała drukarka laserowa, innych zadowoli najprostsza tania drukarka laserowa, pozostli z kolei będą potrzebować urządzenie wielofunkcyjne do domowego biura.

Rodzaje drukarek

Na rynku dostępne są różne rodzaje drukarek, które różnią się między sobą funkcjonalnością, jakością druku oraz ceną. Przede wszystkim możemy wyróżnić drukarki atramentowe oraz laserowe. Poznaj ich zalety:

Drukarki atramentowe

Drukarka atramentowa to najbardziej popularne urządzenie tego typu, dostępnymi w bardzo szerokim wachlarzu cenowym. Zaletą tego rodzaju drukarek jest niska cena oraz łatwość w użytkowaniu, jednak niestety jakość druku nie zawsze jest na odpowiednim poziomie.

Kompaktowa drukarka atramentowa jest idealna do codziennego użytku, jednak nie sprawdzi się w przypadku profesjonalnych zastosowań, gdzie wymagana jest wysoka jakość druku i szybkość wydruku.

Zalety drukarek atramentowych:

 • Kolory są bardzo żywe i nasycone, co sprawia, że są one idealne do drukowania zdjęć i innych materiałów wymagających bogatych barw.
 • Są tańsze w zakupie niż laserowe.
 • Modele atramentowe są łatwe w użyciu i mają proste procesy eksploatacji.
 • Są ciche i mniejsze w rozmiarze, co sprawia, że są one doskonałe do użytku domowego - łatwiejsze do przenoszenia i ustawiania na biurku.

Wady drukarek atramentowych:

 • Koszt druku na stronę jest wyższy niż w przypadku drukarek laserowych, ponieważ atramenty są droższe niż tonery.
 • Jakość druku jest niższa niż w przypadku drukarek laserowych, szczególnie jeśli chodzi o tekst i grafikę.
 • Szybciej się zanieczyszczają i wymagają częstszego czyszczenia.
 • Wydajność jest niższa niż w przypadku drukarek laserowych, ponieważ szybkość druku jest wolniejsza i często występują problemy z zatykaniem się głowic.

Drukarki laserowe

Drukarka laserowa charakteryzuje się wysoką jakością druku, szybkością działania oraz trwałością. Są one idealne do profesjonalnych zastosowań, gdzie wymagana jest wysoka jakość druku. Jedyną wadą tych drukarek jest wyższa cena oraz konieczność regularnej wymiany tonera. Przed zakupem warto przejrzeć aktualny ranking drukarek laserowych. Opinie innych konsumentów pozwolą wybrać nam jaka drukarka laserowa spełni nasze potrzeby.

Zalety drukarek laserowych:

 • Koszt druku na stronę jest niższy niż w przypadku drukarek atramentowych, ponieważ tonery są tańsze.
 • Jakość druku jest wysoka, szczególnie jeśli chodzi o tekst i grafikę.
 • Drukarki laserowe są wydajne i szybko drukują duże ilości stron.
 • Są one trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia niż drukarki atramentowe.

Wady drukarek laserowych:

 • Wysoka cena zakupu: koszt samego urządzenia zwykle jest większy niż w wypadku drukarki atramentowej.
 • Złożony proces uzupełniania: Proces wymiany tonerów w drukarkach laserowych może być bardziej skomplikowany niż wymiana tuszu w drukarkach atramentowych.
 • Słaba jakość druku zdjęć: Chociaż drukarki laserowe produkują wysokiej jakości druk, nie osiągają tak dobrego nasycenia kolorów jak drukarki atramentowe

Najlepsza drukarka - laserowa czy atramentowa?

Jaka drukarka - laserowa czy atramentowa sprawdzi się w Twoim domu? Wybór między drukarką atramentową a laserową zależy głównie od Twoich potrzeb i wymagań. Weź pod uwagę, ile stron na minutę potrzebujemy drukować, ile arkuszy i jakie formaty zmieści podajnik papieru, jaka jest szybkość druku i rozdzielczość druku a także ile kosztują materiały eksploatacyjne do konkretnego modelu.

Zastanów się też czy nie wystarczą Ci modele monochromatyczne, które zwykle są tańsze. Drukarka wielofunkcyjna jest bardziej zaawansowanym urządzeniem, jednak nie będzie to oszczędna drukarka w zakupie - przemyśl, czy na codzień potrzebujesz wszystkie jej funkcje.

Tonery do drukarek

Drukarki atramentowe są bardzo wydajne i łatwe w użyciu, ale tonery są droższe niż w wypadku laserowej i wymagają regularnej eksploatacji. Z kolei wybierając drukarkę laserową decydujemy się wydajność i tańszą eksploatację, choć na start ich cena może być wyższa, szczególnie kolorowa drukarka laserowa do domu.

Warto również wziąć pod uwagę jak często będziemy korzystać z drukarki. W wypadku bardzo sporadycznego drukowania, wersja atramentowa może się nie sprawdzić, gdyż nieużywany tusz może zasychać.

Automatyczny druk dwustronny i inne funkcje drukarki

Przed zakupem drukarki ważne jest, aby zwrócić uwagę na funkcje i wyposażenie, które są dostępne. Funkcje takie jak automatyczny podajnik dokumentów, funkcja automatycznego druku dwustronnego, opcja kopiowania dokumentów, skaner, faks i kopiarka mogą być bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu.

Również ważne jest, aby upewnić się, że drukarka jest wyposażona w wystarczającą liczbę portów USB i Ethernet, aby umożliwić łatwe podłączenie do komputera i innych urządzeń. Przydatne funkcje to łączność bezprzewodowa przez WiFi czy sterowanie z urządzenia mobilnego. Dzięki temu funkcje skanowania czy kopiowanie dokumentów można wykonać za pomocą kamery w telefonie zamiast wbudowanego skanera.

Ranking drukarek domowych - jakie są najlepsze marki drukarek?

Istnieje wiele marek drukarek, ale niektóre z nich są bardziej popularne i uważane za najlepsze w branży. Niektóre z tych marek to: HP, Canon, Epson, Brother i Dell. Te marki oferują wiele wysokiej jakości drukarek, które spełniają potrzeby i wymagania większości użytkowników.

Tonery i tusze do drukarek

W sklepie internetowym Renbis.pl kupisz oryginalne tonery do drukarek, oraz ekonomiczne zamienniki tonerów w atrakcyjnych cenach. Poznaj naszą ofertę!

Dodaj komentarz