Czy korzystanie z drukarek laserowych jest bezpieczne?

Drukarka to niezbędny element wyposażenia każdego biura. Urządzenia laserowe zyskują coraz większą popularność ze względu na szybkość pracy oraz wysoką jakość wydruku. Coraz częściej pojawiają się jednak informacje o tym, że drukarki laserowe są szkodliwe dla zdrowia, a ich toner jest rakotwórczy. Czy korzystanie z tych urządzeń jest zatem obarczone ryzykiem?

Niebezpieczne substancje

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, tonerów drukarek laserowych nie należy oznaczać jako toksycznych. Drukarki laserowe spełniają ponadto normy środowiskowe. Przekonanie o tym, że urządzenia te są niebezpieczne, wzięło się od wytwarzanych w trakcie ich pracy substancji, które w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla zdrowia.

  • Styren to organiczny związek chemiczny, który może powodować uczucie zmęczenia oraz nudności.
  • Benzol to mieszanina kilku pierwiastków chemicznych, która wdychana w nadmiarze może być rakotwórcza.
  • Lotne związki chemiczne, występujące zresztą nie tylko w drukarkach laserowych, lecz także w rozpuszczalnikach, mogą powodować bóle głowy oraz negatywnie wpływać na odporność organizmu.
  • Mikrocząstki emitowane przez drukarki mogą gromadzić się w płucach i w skrajnych przypadkach powodować raka.

Środki bezpieczeństwa

Negatywne skutki przebywania w otoczeniu wymienionych wyżej substancji chemicznych mogą brzmieć groźnie. Aby nie narażać swojego zdrowia na szwank, wystarczy jednak zastosować proste zasady bezpieczeństwa.

  • Prawidłowa wentylacja pomieszczenia. Jeśli cyrkulacja powietrza w biurze działa jak należy, nie powinniśmy się obawiać korzystania z drukarki laserowej.
  • Umieszczenie drukarki w odosobnionym miejscu. Jeżeli mamy wątpliwości co do działania wentylacji lub chcemy zwiększyć środki ostrożności, możemy umieścić drukarkę z dala od biurek pracowników, a nawet w osobnym pomieszczeniu.
  • Umiejscowienie drukarki w pobliżu okna. Jeśli dwa poprzednie punkty są niemożliwe do spełnienia, możemy postawić drukarkę blisko okna, a następnie dbać o częste wietrzenie pomieszczenia.
  • Odejście od drukarki podczas jej pracy. W przypadku, kiedy drukujemy więcej niż kilka stron, warto oddalić się od urządzenia na czas wydruku, aby niepotrzebnie nie narażać się na bezpośrednie działanie substancji chemicznych.

Podsumowując, podczas pracy drukarek laserowych do powietrza mogą przedostać się niebezpieczne substancje. Żadnymi badaniami nie potwierdzono jednak dotychczas bezpośredniego wpływu tych urządzeń na pogorszenie stanu zdrowia ich użytkowników. Unia Europejska uznaje je ponadto za bezpieczne. Mimo wszystko podczas korzystania z drukarek laserowych warto zachować środki ostrożności.

Dodaj komentarz