Jak działa drukarka laserowa?
Ten wpis został opublikowany dnia 27 Listopad 2018,
.
Pojawienie się drukarek laserowych zrewolucjonizowało proste prace biurowe w domu, ale także zwiększyło wydajność pracy w biurach. O ile w przypadku klasycznego urządzenia atramentowego, możemy wyobrazić sobie jego metodę działania, ponieważ sama nazwa nakierowuje nas na pewien trop, o tyle uzasadnionym pytaniem będzie: jak działa drukarka laserowa?
Jak i dlaczego działa drukarka laserowa?
Bazową właściwością tego rodzaju sprzętu jest użycie światła lasera lub LED-owych diod. Wykorzystywane są one w celu naładowania elektrostatycznie bębna światłoczułego co pozwoli na przyciąganie cząstek tonera.
- Gdy bęben wprawiany jest w ruch, następuje w jego kierunku emitacja lasera aby rozładować określone punkty na bębnie. Bęben pokryty jest materiałami światłoczułymi np. selenem lub krzemem
- Rozładowane przez laser punkty o ujemnym ładunku elektrycznym, nadają formę temu co przekazaliśmy systemowi do druku.
- Po uzyskaniu "szkicu", drukarka dostarcza do bębna drobny czarny proszek(toner), który jest dodatnim ładunkiem, a co za tym idzie jego drobinki przyczepiają się do ujemnie naładowanych obszarów na bębnie.
- Finalnym procesem jest naświetlenie powierzchni fotoreceptora lampą wyładowczą. Ten proces ma na celu usunięcie "szkicu" czyli obrazu elektrostatycznego. Następuje utrwalenie, podczas którego toner zostaje stopiony i wprasowany w papier.
- Powierzchnia bębna ponownie przechodzi przez proces zobojętniania, tym samym przygotowując się do kolejnej pracy.
Dane o druku drukarka otrzymuje w specjalnym formacie, który interpretowany jest przez procesor obrazu rastrowego (RIP), czyli oprogramowanie zamieniające obraz ciągłotonalny na obraz rastra.
Zalety drukarki laserowej
Technologia wykorzystująca laser w druku niesie ze sobą kilka znacznych zalet, z których należy wymienić:
- szeroki wachlarz powierzchni do druku- nie będzie to bowiem wyłącznie papier. Laserowa metoda pozwala na druku na foliach czy grubym papierze, a także materiałach o wysokim połysku, przy których druk atramentowy zwyczajnie się rozmazuje
- szybkość druku
- niski kosz wydruku - średnio 8gr na jedną stronę (drukarka monochromatyczna)
- wydajność
- druk wodoodporny
Generalnie rzecz biorąc, mimo iż metoda działania drukarek laserowych może wydawać się nieco skomplikowana, w istocie opera się na podstawowych prawach fizyki w zakresie przyciągania ładunków. Działanie drukarki laserowej wprowadza nasze biuro nie tylko w postęp technologiczny, ale także w znaczny sposób wpływa na poprawienie jakości i estetyki druku, który nie rozmazuje naszych treści w takim stopniu jak robi to metoda atramentowa. Metoda laserowa to przede wszystkim jednak szybkość, za którą paradoksalnie w uśrednieniu przychodzi nam zapłacić znacznie mniej w stosunku do starszego, atramentowego kolegi. Warto więc zainwestować w ten rodzaj sprzętu, którego optymalna praca zmaksymalizuje naszą efektywność we wszelkiej biurowej pracy.